Mehmet Şimşek faturayı vatandaşa kesti! Şirketlere asgari kurum vergisi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Finansal Okuryazarlık Platformu’nun tanıtımında yaptığı konuşmada, Türk ekonomisi ve vergi politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek, şirketlere asgari kurumlar vergisi getirileceğini duyurdu. Bu yeni uygulamaya göre, şirketler kâr ya da zarara bakılmaksızın yüzde 10 ile 15 arasında asgari vergi ödeyecekler. Ayrıca, merkezleri farklı ülkelerde bulunan çok uluslu şirketler de yüzde 15 kurumlar vergisi ödeyecekler.

Borsada yatırım yaparken kolaycı yollarla para kazanmanın riskli olduğunu vurgulayan Şimşek, “Birileri yüksek getiri vadediyorsa bilin ki o son derece riskli bir faaliyettir, tüyolarla hareket etmeyin” şeklinde uyarılarda bulundu. Borsanın bir oyun alanı olmadığını ve yatırım kararlarının bilgi ve analize dayalı olarak verilmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca, Şimşek enflasyonun tek haneye indirildiğinde sermaye piyasalarının daha güçlü olacağını ifade etti. Enflasyonun Mayıs ayında yıllık bazda zirve yapacağını ancak sonrasında para politikası ve maliye politikası adımlarıyla hızlı bir şekilde düşeceğini öngördü.

Bakan Şimşek ayrıca finansal okuryazarlık konusuna da değindi ve finansal okuryazarlığın müfredata eklenmesi gerektiğini belirtti. Yurttaşların kaynaklarını heba etmek yerine sermaye piyasalarına yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir