İsrail ordusu Refah kentine saldırdı

İsrail savaş uçakları, Refah kentinin doğusundaki el-Cemel ailesinin evini hedef aldı.
Saldırıda ev tamamen yıkıldı. Saldırıda ailenin 3 bireyi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

Olayda şehit olan ve yaralananlar kentteki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi’ne kaldırıldı.
İsrail haber siteleri, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentini “çok yakında” işgal etmeye hazırlandığını aktarmıştı.ARAP BİRLİĞİNDEN ÇAĞRI

Arap Birliği ise dünkü olağanüstü toplantısında İsrail ordusunun Refah kentine saldırı niyetinin Filistin halkına yönelik yeni bir katliam anlamına geleceği uyarısında bulunarak ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine İsrail’e silah ve mühimmat ihracatını durdurma çağrısı yapmıştı.

7 EKİM SONRASI

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 262 Filistinli öldürüldü, 77 bin 229 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.‘İNSANİ ARA’

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İSRAİL ASKERLERİNİN VE İŞGALCİLERİNİN AMACI AYNI

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile Yahudi işgalcilerin saldırılarında 488 Filistinli hayatını kaybetti.
Son verilere göre, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri devam eden çatışmalarda 285 Hizbullah mensubu, 56 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 12 asker öldü.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir